Arama
Mekan Ekle
  • Yer işaretiniz yok.

Dilek listen : 0 giriş

Oturum aç

Tatile Çıkarken Bavulunuzda Olmaması Gereken 10 Şey!

Tatile çıkarken alınacaklar listesi bazen uzayıp gidebiliyor. Gelin size bavul hazırlama konusunda birkaç tavsiye verelim.

1. Banyo Malzemeleri

Duş alırken kaç ürüne gerçekten ihtiyacınız var? Şampuan, duş jeli, saç kremi, yüz sabunu, pudra, banyo sütü, köpük, peeling saymakla bitmez. Ancak bavul hazırlarken, evinizde bile kullanmaya fırsat bulamadığınız ürünleri tatilde kullanırım diye düşünerek yanınıza almaya heves etmeyin. Basit düşünün. Misal İsviçre Alpleri’nde yapacağınız bir tatilde, yanınızda yalnızca el ve dudak kremi bulundurmanız yeterli olacaktır. Aksi halde boşu boşuna valizinizde kullanmayacağınız ekstra yük ve banyoda kalabalık yaratmış olursunuz.

2. Ağır Kitaplar

İsviçre’nin dağlarında, muhteşem doğanın ortasında yapacağınız huzurlu tatil boyunca mümkün olduğunca çok kitap okumayı planlıyor olabilirsiniz. Ancak yanınıza alacağınız kitapları belirlerken, üç ciltlik Karamazov Kardeşler’i geçtik, Dan Brown’ın cep kitaplarının bile valizinizde hatrı sayılır ağırlık yaratacağını hesaba katmalısınız. Gerçekten okuyacaksanız, tatilinizin uzunluğuna uygun bir iki kitap seçmenizi öneririz. Önemli bir bavul hazırlama tavsiyesi olarak, eğer bir tabletiniz varsa, yanınızda istediğiniz kadar e-kitap götürebilir ve bavulunuzda hiç yer harcamazsınız.

Ağırlık konusunda dikkatli davrandığınız sürece, kitaplar teknolojiden uzak ve tazeleyici bir tatilin vazgeçilmez unsuru!

3. Denemeden Aldığınız Kıyafetler

Eğer tatilinizin tümünü Fransa’daki bir çıplaklar kampında geçirmeyecekseniz tabi ki de yanınıza birkaç kıyafet almalısınız. Ancak bavul hazırlama sırasında yanınızda götüreceğiniz tüm kıyafetlerinizi valizinize yerleştirmeden önce denemenizi tavsiye ederiz. Tatil öncesinde hevesle yaptığınız yaz alışverişinde, gereksiz ya da diğer kıyafetlerinizle uyumsuz parçalar almış olmanız işten bile değil. Aslında kullanmayı en çok sevdiğiniz favori giysilerinizi tercih etmeniz en iyisi olacaktır. Hem gittiğiniz yerde, sevdiğiniz kıyafeti 248. kez giydiğinizi kim fark edecek?

4. Saç Maşası

“Her genç kız saç maşasının her bavulda olması gereken temel bir ihtiyaç olduğunu bilir!” dediğinizi duyar gibiyiz. Hanımlar, lütfen valizinizde fazla ağırlık yapmayın ve onu evde bırakın. Ayrıca soğuk kış günlerinde takacağınız bere veya şapka zaten saçınızı bozacak. Tatilde doğallığın rahatlığını yaşayın.

5. Değerli Eşyalar

Otel odanızda kilitli kasa ya da 24 saat güvenlik olsa da, yine de değerli eşyalarınızı kaybetme riski hep var. Kısacası İsveç gibi dünyanın en güvenli ülkelerinden birinde olsanız da, binlerce liralık saatinizi tuvalette unutmayacağınızı garanti edemezsiniz. Bu yüzden bavul hazırlarken mücevherleriniz gibi yükte hafif pahada ağır eşyalarınızı evde güvenli bir yerde bırakmanızı ve valizinize daha az değerli ama kullanmayı sevdiğiniz eşyalarınızı koymanızı tavsiye ederiz.

6. Havlu

Birçok otelde havlular standart olarak sunulduğu için havlularınızı evde bırakabilirsiniz. Eğer çok gerekiyorsa çok emici ve hızlı kuruyan mikrofiber seyahat havlularından bir tane valizinize koyabilirsiniz. Ki bu soğuk kış zamanında denize girmeyeceğiniz için kaldığınız otelde hazır bulunan havlular size yetecektir.

7. Şehir Rehberleri

Size gideceğiniz şehri A’dan Z’ye anlatan şehir rehberlerinin muhteşem bir kaynak olduğu kuşkusuz, ancak valizde çok yer kapladıklarını da inkar etmemek lazım. Bu yüzden artık akıllı telefonlarınızdan, yurtdışında açık internet paketinizle birlikte bütün Skyscanner şehir rehberi yazılarına erişebilirsiniz. Örneğin Avusturya gezisine mi çıkıyorsunuz? Viyana’da görülecek yerler listemizi internet tarayıcınıza kaydedin. Hem daha kullanışlı hem de hafif olur.

8. Çok Şık Kıyafetler

Dubai’deki 7 yıldızlı bir otelin terasında, yıldızların altında bir akşam yemeğine davetliyseniz yaka ve manşetler gerekli olabilir. Ancak bunun gibi özel durumlar haricinde daha rahat ve kırışma ihtimali çok daha az olan kıyafetleri tercih etmek, seyahat sırasında oldukça kolaylık sağlayacaktır. Üstelik bavul hazırlama sırasında nasıl katlayacağınızı, nasıl kırışmayacağını ayarlamaya çalışırken vakit kaybetmemiş olursunuz. Kadınlar ise çok yer kaplayan topuklu ayakkabılar yerine hafif babetleri değerlendirebilirler.

9. İki Çiftten Fazla Ayakkabı

Ayakkabıları çok seviyor ve günlük hayatınızda her kıyafetinizi ayrı bir ayakkabıyla kombinliyor olabilirsiniz. Tatilde de bunu devam ettirmek güzel olurdu ancak ayakkabıların valizde en çok yer kaplayan eşyalardan biri olduğunu da akıldan çıkarmamak lazım. Bir de havanın soğuk ve belki soğuk olacağını düşünürsek çok da fazla bir seçenek yok. Botunuzu ayağınıza giyip, kapalı yerde giyeceğiniz bir ayakkabınızı da bavulunuza koyarsanız her şey tamam işte.

via: skyscanner

Prev Post
Gastronomi Üstüne…
Next Post
Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı..

Yorum Ekle

E-postanız bizimle güvende.